středa 3. února 2016

Rozhovor se spisovatelkou Viktorií Neumann


  Historicky první rozhovor na mém blogu! Přestože jsem si nevybrala známou spisovatelku, mám neskutečnou radost, že na něj Viktoria přistoupila. Určitě si kladete otázku, kde jsem ji vyhrabala a proč zrovna ona, že? Inu, kde začít… Určitě každý z vás, nebo aspoň část z vás zná Wattpad. Místo, kde ožívají příběhy zastrčené doma v šuplíku. I zde ožily příběhy od Viktorie a které mě potěšily, protože to nebyly příběhy jako ty, které se dostávají až do knih - okoukané. A mě napadlo; proč se nezeptat jí? Vždyť se dostala do pětice autorů nominovaných na objev roku! Její příběhy musí stát za to! Stojí, ale stojí občas i nervy.
  Dle mě je to nadaná spisovatelka, byť amatérka, kterou je škoda neznat. Každým dalším příběhem se zlepšuje, i když dokáže skvěle manipulovat nejen se svými postavami, ale i se samotnými čtenáři. Jednou jí dáte šanci a než se nadějete její příběhy vás natolik pohltí, že jim nebudete schopni dát sbohem.
  Viktorii můžete sledovat na její stránce na Facebooku, či na Wattpadu.

1. Byla bys tak laskavá a řekla nám na úvod něco o sobě? Mnoho lidí o tobě uslyší poprvé, jestliže se nepohybují ve sférách Wattpadu. 

Na tohle nikdy nevím, co říct. Vzhledem k tomu, že mě baví psaní, tak bych měla vyplodit nějaký smysluplný text, ale přitom ze sebe dokážu dostat jen pár vět. Asi bych měla začít tím, že se jmenuji Viktoria, brzy mi bude 30 let, původem jsem z Prahy, ale v 18ti letech jsem se tajně vdala za jednoho Angličana a utekla jsem s ním do Anglie. Miluji cestování, je mou vášní, ale existuje ještě větší vášeň - psaní. Když mi bylo 12 let, napsala jsem svoji první povídku a od té doby jsem vystřídala všechny možné žánry... A nyní jsem ztroskotala u romancí.

2. Tvá kniha Ovládán ženou měla značný úspěch na Wattpadu. I když je Tvou inspirací především tvůj manžel, díky kterému jsi začala psát, jak Tě vlastně napadl takový příběh? 

Neřekla bych, že bylo Ovládán ženou úspěšné - v rámci Wattpadových žebříčků je pouze malou kapkou v moři. V rámci mého žebříčku, Ovládán ženou je neskutečně úspěšné, protože jsem před zveřejněním první kapitoly nedoufala ani v desetinu toho úspěchu. Překonalo to všechny mé představy.
  Jak mě to napadlo? To se neptej mě, ale těch antidepresiv, které jsem brala. Po smrti manžela jsem byla nucena vyhledat pomoc psychiatrů. I když jsem sama vystudovaná psycholožka, nemohla jsem si pomoci a musela jsem vyhledat vyšší pomoc. Jednou jsem prostě vytáhla prázdný sešit, vzala jsem tužku a začala jsem psát příběh Margaret Wilson.

(Můj dodatek): I když se to může zdát být jako malá kapka v moři, tak si myslím, že 22 000 přečtení je něco víc než jen malá kapka i přesto, že jsou tací spisovatelé, kteří mají mnohem více přečtení.

3. Plánuješ publikovat ještě nějakou knihu, která by navazovala na Tvé předchozí díly - Ovládán ženou a Ovládána mužem? 


Ovládána mužem má velmi otevřený konec a stále ještě přemýšlím, jestli bych toto měla udělat svým čtenářům. Možná vznikne, možná ne. To se ještě uvidí..

4. Plánuješ napsat knihu jiného žánru než psychologický román?


Dlouho kroužím kolem nadpřirozených bytostí, tak třeba v budoucnu vytvořím nějaký příběh s tímto zaměřením.

5. Tvou inspirací je Tvůj manžel, jak jsem již uvedla v první otázce, ale máš ještě nějakou osobu, co Ti dodává sílu a inspiraci na psaní?

Inspiruje mě sám život, lidé kolem mě, mnohdy osudy lidí, kteří přijdou do mé ordinace a vypráví mi svůj životní příběh...

6. Velmi často nás - čtenáře - necháváš ze svých kapitol napjaté, občas i pobouřené, jak ze situacích, tak i z postav, konkrétně z Tvého Ovládána mužem Andrewa, i když není jediný. Jeho změna byla naprosto neuvěřitelná. Jaký důvod Tě vedl k takové změně jeho charakteru? Je ještě šance, že se přiblíží k podobné změně jako Christhoper?

Četla jsem již spoustu knih, ve kterých figurovala postava záporného hrdiny, který tak nepřirozeně změkl pod tíhou lásky. Z vlastní zkušenosti vím, že záporný hrdina může být pouze záporný hrdina. Proto jsem se rozhodla vytvořit hrdinu, který na začátku příběhu byl naprosto dokonalý, ale to vše byla jen fasáda, s postupem času se ukazuje, a ještě teprve ukáže, jak špatný člověk to je.
  U Chrise nedojde k žádné charakterové změně, otcovství muže značně změní.

(Můj dodatek): Nejspíš jsem se nevyjádřila dobře se změnou Chrise. Ze začátku to byl muž, který byl ten poslední, jehož by si Margaret přála vidět, jelikož jí ublížil..., ze začátku se mi jevil jako zloduch, co chce, aby jen Margaret trpěla, ale potom mi přišlo, že se opravdu změnil, ať už shodil svou masku zloducha, anebo nechal vyplout na povrch své skutečné pocity.

7. Máš nějaké zlozvyky při psaní, které Tě jako spisovatelku vytáčí?

Když píšu, zaměřuji se hlavně na příběh, tudíž si k psaní beru i jídlo a pití a podle toho tak vypadá.

8. Na Wattpadu jsi zveřejnila článek o šťastných a nešťastných koncích. Ve svých příbězích s nimi můžeš manipulovat, ale jaký význam mají pro tebe? Pro dospělou ženu jako ty? Zaslouží si dle tebe každý svůj šťastný konec?

Samozřejmě, úplně každý, ale jak si kdo ustele, tak si lehne. Já si mohu hrát s osudy mých postav, ale se svým vlastním osudem to nedokážu. Přitom sama vím, jak krásné jsou šťastné konce a jak bolestné jsou ty smutné. Já preferuji otevřené konce, protože pokaždé má člověk naději i na lepší a šťastnější zítřky. Naděje je neskutečně mocná emoce a já v ní věřím nejen ve svých příbězích, ale i ve svém životě.

9. Hodně cestuješ. Máš pro nějaké místo slabost a ráda se tam vracíš?

Tím místem je Cornwall. Miluji tam tu krajinu, tu zvláštní vůni po dešti a zvuk moře na útesech. Zažila jsem tam nejkrásnější okamžiky svého života. Nyní se však začínám hluboce zamilovávat do Nového Zélandu.

10. Nedávno jsi psala na své stránce, že se chystáš pracovně do Japonska, jež není první ani poslední Tvá zastávka. Jaké další země bys chtěla navštívit a jaká věc na nich Tě láká je procestovat?

Uff, to je hodně těžká otázka - já bych nejraději procestovala úplně každé zákoutí země. Nyní však plánuji cestu do Tasmánie a Srí Lanku. Na Tasmánii mě láká právě tasmánský čert a Srí Lanka... Nevím, je to další exotickou zemí, která mě láká čímsi záhadným.

11. A ještě chvilku zůstaneme u cestování. Z Tebe přímo číší nadšení z cestování, ba i ze psaní a mě by zajímalo, zda-li cestování či lidé z různých zemí nějak ovlivňují tvou tvorbu - nepatrné gesto, zvyky …?

Samozřejmě, každá nová země, a hlavně tamní kultura, mě neskutečně obohacuje. Mým dalším koníčkem je řeč těla a to díky cestování mohu pozorovat v praxi.

12. Sama jsi začínala od nuly a dokázala se vyšplhat celkem vysoko, přestože zatím jen na Wattpadu. Máš nějaké užitečné rady/triky pro začínající spisovatele?


Být slušný a pokorný. To je základ všeho, protože prezentace vašeho díla je prvním krůčkem k získání sympatií čtenářů, kteří jsou, v případě Wattpadu, často i spisovateli. Nakonec přidávám to nejdůležitější - trpělivost. Pokud chcete, aby váš příběh byl čtený, musíte vytrvat. Držím vám palce!


Mockrát Ti děkuji, že sis našla čas a zodpověděla mé otázky. Neskutečně si toho vážím - jsem ráda, že první spisovatelka, kterou jsem mohla trochu vypovídat, jsi byla ty.
Tím bych Ti ráda popřála spoustu úspěchů s knihami a mnoho dalších čtenářů.

1 komentář:

  1. O knihách ani o autorce jsem neslyšela, takže děkuji za doplnění nedostatků! Paní Viktorie mi přijde sympatická. Moc mě mrzí, že jí zemřel manžel.

    Na knihy se podívám a děkuji za skvělý článek! :). Těším se na další rozhovory :).

    OdpovědětVymazat