pátek 24. března 2017

Top 7 knižních klišé   Dovolím si říct, že už každý knihomol se setkal s klišé, ať už v jedné knize nebo deseti. Již ve starověkém Řecku se všechny neotřepané nápady, zápletky vyčerpaly a každým dalším století se stávaly stereotypními a jen nadaný spisovatel zápletku mohl okořenit něčím, co se ještě neobjevilo, či objevilo a podat to jiným stylem. A takhle (asi) vznikly i naše známé klišé. Nedivte se, už ve starověkém Řecku dávno hráli hry o nevěře, o zakázané lásce či o hrdinovi, který vše napraví.
  Rozhodla jsem se prozkoumat knihy, které jsem měla čest tu číst, ba jsem zabrouzdala i do neprobádaných řek a snažila jsem se vám najít deset nejběžnějších klišé, co můžete v různých žánrech - romány, detektivky či fantasy - najít. Možná vám některé body budou připadat jako klišé jen z mého pohledu, ale když už máte přečteno těch pár stovek knih, brzy se všechno začne stávat klišé.

Zdroj: https://forums.thebump.com/discussion/12590307/fathers-day-gif-party-mcm/p2
1. Milostný trojúhelník
  Ten najdete, jak v románech (nečekaně), tak i ve fantasy knihách, kde je většinou hlavní hrdinka nejlépe na střední/vysoké škole a do okolí se přistěhuje ne jenom jeden kluk, který je ten nejhezčí cizinec, který se tím městem mihl za poslední léta, ale rovnou dva, co by stáli za hřích. A hrdinku samozřejmě přitahují oba dva, ale ona se ne a ne rozhodnout, jaký je ten pravý. Má to však háček. Vždycky mají svá temná tajemství. Z jedněch příkladů - jeden je upír, druhý je vlkodlak či oba jsou upíří bratři, jenž milovali její dvojnici. Přesně tak, typické trojúhelníky můžete najít ve Stmívání a v Upířích denících a v mnoho dalších knihách. Další náznaky na milostný trojúhelník můžete najít v knihách ze série Collide, Hunger Games, Padlí andělé, z pera Alexandry Potter... Kdybych ale měla vyjmenovat každou knihu, jež jsem četla a byla tam zamilovaná trojice, z čehož byli dva rivalové, nikdy byste se nedostali na konec článku. Ani já.

Související obrázek
Zdroj: http://jamiedornanews.com/category/fsog-trailer/page/3/
2. Do šedé myšky se zamiluje božský milionář
   Myslím, že ani nedokážu spočítat na obou rukách, kolik už takových knih, sérií vyšlo. Hodně. Je to neuvěřitelně ohrané klišé, ale pořád je o to velký zájem a takové knihy se budou ještě hodnou chvílí vydávat. Kdo by se nenechal hýčkat od muže, kterého by vám každá záviděla, že? Ačkoliv se druhý bod shoduje také se třetím bodem, i tu je většinou nějaká zápletka, než se aktéři dostanou do pozice, kdy roztrhaná látka bude to nejmenší, co je trápí. Žárlivá expřítelkyně, strach, že ji partner bude podvádět, neschopnost cítit lásku a tak dále. Ale nekončí to jen u milionářů. Ať už je to třeba i učitel, vždycky je tu hlavní hrdinka stydlivá a plachá dívka a ten nejhezčí chlap. Zase.

Výsledek obrázku pro seriously gif
Zdroj: https://www.tenor.co/view/seriously-watson-sherlock-gif-4655935
3. Milují se a přeci spolu nemůžou být... kvůli minulosti
  Čtete a čtete, obě postavy jakžtakž snášíte či přímo shipujete a bum bác! Místo vyznání nehynoucí lásky až za hrob se dočkáte jen neproniknutelného přesvědčení, že v jejich minulosti je mnoho nevyřešených věcí a prostě s milovanou osobou nemůžou být. No nechtěli byste vraždit, když víte, že je před vámi téměř zbytečných xx stran, kdy se o svém tvrzení snaží oba dva přesvědčit, že to bude lepší, až nakonec stejně hodí minulost za hlavu a vrhnou se do víru lásky a chtíče? Neříkám, že všechny knihy jsou takové, ale když chcete mít oba dva charaktery s jejich věčným ne už dávno za sebou, je to nuda.

Zdroj: http://www.ekristinanderson.com/wp-content/uploads/2014/01/
4. Svět mají zachránit 16letí teenageři
  Největší věc, co mě dokáže odradit na zajímavé fantasy knize je anotace, znějící asi takto: Sedmnáctiletá blabla je obyčejná dívka, dokud... A v jejích rukou je osud celé země. Teoreticky by mohla nastat apokalypsa. - Ano, klidně mi můžete oponovat, že i tak si to mohu přečíst a vymyslet si vlastní hrdinku, které by bylo přinejmenším přes dvacet, ale právě jedna myšlenka je důležitější než oponování. Je opravdu důležité vědět věk hrdiny? Nestačily by jen náznaky, byť by to s nimi nebylo taky dokonalé? Z mého hlediska si radši přečtu něco jiného než o šestnáctileté holce, přestože mám doma v knihovně i v celkovém hledáčku knih - především fantasy, kdy není žádný jiný věk než v rozmezí 16-17 let. A někdy, i když nerada přiznávám, to stojí víc za to než některé jiné knihy.

Zdroj: https://uproxx.files.wordpress.com/2012/08/doctor-who-dinosaurs-2.gif
5. Civilizace vymřela a jen pár jedinců přežilo na vesmírné lodi
    Když jsem byla mladší, nedělalo mi problém sáhnout po knize, odehrávající se na vesmírné lodi. Teď je nemůžu ani vidět. Stále bloumám po důvodu, proč ty knihy nemusím. Neříkám, že ty knihy byly špatné, ale jaksi sci-fi není můj šálek kávy a nevím, co ostatní vidí na vesmírných lodí a jejich složení. Vyvozuje to ve mně zvláštní pocit a ráda knihy s touto tématikou přenechám ostatním. - Vždy je ale legrace, když se objeví nečekaně nová loď s přeživšími, nebo jejich loď je poškozená a oni musí urychleně přistát a v nedohlednu zatím žádná země. A když už je, riskují svůj život. Zatím jsem četla samé happy endy, kdy bez úhony přistáli a podařilo se jim vybudovat kolonie. Hurá! Tak tedy nevím, kolik autorů pojalo finále své knihy špatně.

Zdroj: http://giphy.com/gifs/true-detective-colin-farrell-tds2-3o85xJ0BE03YBzWFl6
6. Nevyřešené případy, alkohol aneb Démoni vyšetřovatelů
    Menší perličkou v detektivních knihách se týká našich skvělých detektivů, kteří mají své problémy až nad hlavu a ještě musí vyšetřovat vraždu. Zpravidla bývá zvykem, že se - ať už v seriálech nebo knihách - užírají několika let starým případem, který nedokázali vyřešit a nepřinesly satisfakci rodině oběti. Potom tu jsou ale i schopní jedinci, jenž do toho všeho zvládají pít alkohol a vypěstovali si závislost na pár skleničkách denně při práci. A ještě takový třetí typ - rodinné problémy a snaží se to nějak řešit. No, řešit je až příliš silné slovo, když v jedné knize to policistka řešila tím, že se nechala bít... Tenhle bod mi až tolik nevadí, ale přeci je občas vidět v různých knihách podobný vzorec.

Zdroj: http://arrashsayyad.tumblr.com/post/146559957563/lethal-desires-when-someones-such-a-bane-of
7. Sériový vrah byl většinou v dětství zneužíván
    To je nějaký knižní trend, že se to v několika detektivkách opakovalo? Vraždil proto, že ho jako malého kloučka neměli rádi a ještě ho zneužívali? Neříkám, že vraždy nestály za nic, ale přeci jen by profileři a psychologové, kteří vystupují v knihách, mohli přijít na něco nového než na předtuchu, jestli neutrpěl v dětství trauma. Jasně, asi by bylo moc obyčejné, kdyby byl vrah normální chlápek, ale nikdy nevíte, komu rupne v hlavě, že? Neodrazuje mě to od detektivek, ale akorát se stávají tak trošku stereotypními tímhle faktem. Aspoň že to zvedne vražda...

A co je pro Vás klišé?

8 komentářů:

 1. Většinou s tebou musím souhlasit, hlavně na prvních pět narážím v každé knize :D :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je číra pravda. No ale keďže sa to predava a číta tak sa o tom aj píšem. Čo mi však na fantasy neskutočne vadí tak sú to série a série. Už niet dobrej knihy bez konca. A ešte slušné a dobre dievčatko a drsn neokrochanec.... Tiež už som sa stretla s týmto obrazom vo viacerých tituloch. Niektoré knihy sú neskutočne predvidatelne

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se sériemi souhlasím. Ty mě odrazují většinou hodně, protože se mi nechce začínat například série v podobě deseti knih, kde mě to v půlce přestane bavit. :/

   Vymazat
 3. dnešná literatúra je zameraná veľmi na cieľovky, aby čo najviac zarobili. Nikoho už netrápi, či je obsah niečim výnimočný. A to mi v dnešnej literatúre chýba, tá originalita. Super článok :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) To máš pravdu, ale zase, jak ohraná kniha, tak občas i originální kniha umí vydělat téže peníze... I když komu se chce do nových a nových autorů, že?

   Vymazat
 4. Musím jen souhlasit :D

  www.ftcfblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost ziskovosti

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat