pondělí 14. srpna 2017

Recenze: Šifra mistra Leonarda - Dan Brown

Název: Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code)
Díl: Druhý
Série: Robert Langdon
Počet stran: 511
Žánr: Literatura světová - Thrillery
Rok vydání: 2003
Překladatel: Dušek Zdík
Nakladatel: Metafora


Obálka: Kdyby vyšla kniha tento rok, nevím, jak by se s takovou obálkou uchytila. Je fakt, že nakladatelství Argo, které vydává v českém překladu Dana Browna taky, má opravdu povedené obálky než Metafora, ba i formát knih, jelikož pokud jste drželi v rukou zrovna tuhle kopii, u čtení se to opravdu moc dobře držet nedalo. - V knize se dostávají k cíli díky řešení hádanek, v nichž figuruje i Vitruviánský muž a především malby od Leonarda. Jestliže obálkou na toto chtěli upozornit, tak se jim to povedlo. Jenže celkově obálka nenadchne. Písmo se barvami například pro mě tluče a zrovna dva čtverečky s portréty da Vinciho tam opravdu moc nesedí. Navíc Vitruviánský muž téměř barevně odpovídá podkladu, což zrovna na fotce moc nevyniklo, ale je tomu tak. Navíc, co ta potvůrka mezi písmeny? Příště lepší obálku by to chtělo...

Správce Louvru je zavražděn a pomalován symboly.
Šifry skryté v obrazech.
Robert Langdon je na útěku před policií.
A tajemství svatého grálu musí být za každou cenu v bezpečí.
   

    Tentokrát se harvardský profesor ocitá ve městě světla, Paříži, kde se má setkat s odborníkem na téma uctívání Bohyně a správcem Louvru Jacquesem Saunierem, jenže k tomuto setkání nikdy nedojde. - Francouzská policie Roberta přivádí na místo činu, poněvadž u těla mrtvoly objevili vzkaz a hlavní vyšetřovatel Bezu Fache má jasnou volbu, kdo byl vrah. Záhy se však na místě činu ocitá i kryptoložka Sophie, která varuje Langdona před nebezpečím a společně se stávají uprchlíky před policií a kolegy v rozluštění šifer, které pro ně Sauniere připravil. Jenže oni dva nejsou jediní na stopě svatého grálu...

   Jestliže vás jakákoliv kniha Dana Browna nadchla natolik, že jste si řekli, že si musíte přečíst další, pozor, abyste nebyli ochuzeni o ten nádherný pocit, jenž ve vás jeho první kniha zanechala. Postupně totiž bude mizet. Jak jsem se zmínila již v recenzi na jeho třetí díl Ztracený symbol, Dan Brown jede v jedné ustálené lince, sice obohacené o různé informace a akce, kdy Langdon je v neustálém nebezpečí, ale pořád jedno a to samé. Langdon je na útěku buď před policií, nebo před vrahem, anebo obojím, jeho asistenka je vždy krásná a chytrá žena a neustále mu jde o život. Po čtvrté téměř stejná linka je škoda pro Brownovy knihy.

Drahocenná pravda je navždy ztracena.

   Kniha se točí především o svatém grálu, až se děj pořádně rozjede, na jehož honbě začínáme v Louvru u děl Leonarda da Vinciho a to přesně u Madony ve skalách a později se dostáváme i k jeho známější fresce Poslední večeře, která je prošpikovaná všemožnými teoriemi, jakožto i v této knize, kde kalich není kalich a růže symbolizuje úplně něco jiného, než bychom si zprvu mohli myslet. Samozřejmě se i Langdon v knize potýká s různými záludnostmi a hledá pomoc u přítele specializovaného na svatý grál a spolek, v němž byl i správce Louvru. Dokonalý pomocník, téměř dokonalý. - Ale co začalo Leonardem, to brzy skončilo na můj úsudek. Brzy se začaly řešit šifry, které s Leonardem neměly tolik, co společného a da Vinci skončil v pozadí, zastíněný stínem Převorství sionského. Sice se autor později zmiňuje o Leonardovi ve spojitosti s Převorstvím a Poslední večeři, to je asi tak vše. Navíc Brown píše na hraně skutečnosti a na iluzi, co z toho vše bylo a co na druhou stranu se nikdy nestalo.

   Ačkoliv je Dan Brown bestsellerovým autorem, Šifra mistra Leonarda není zrovna kousek natolik dechberoucí, že by se měl vychvalovat do nebes. Ano, jestliže jste milovníky umění a přímo ve vás vřelo s jakou úžasností popisoval každý obraz, co tu zazněl, či jste milovníky záhad, ta kniha se vám bude líbit. Například já jsem amatérská milovnice umění, dokonce se mi stalo, že jsem málem až dokonalostí brečela, ale kniha postupem času byla už jen dobrá. - Jestliže budete od knihy očekávat pouze jen zápletku na díla da Vinciho jako je Mona Lisa, tak bohužel očekávejte jen pár stránek na toto téma. Brown opět do knihy totiž zatáhl i templáře, zednáře a rytíře, který je důležitý v šifře, že až nakonec skoro končíme knihou jinde než v Louvru. Co ale musím ještě vyzvednout je fakt, že ačkoliv Brown píše o ověřených či neověřených věcech ohledně náboženství, a vás tohle téma zrovna dvakrát nebaví, tak Brown to umí podat tak skvěle, že budete mít chuť se víc ponořit do záhad Ježíše, Máří Magdaleny a tím, zda opravdu měli, či neměli potomky.

   Shrnuto, podtrženo Šifra mistra Leonarda není sice nejlepší, ale také ani nejhorší. Kniha má v určitých chvílích spád, vzbudí ve vás vzrušení z teorií, které přímo před vašima očima ožívají a budete se cítit, jakoby vedle vás stal Langdon, držící další šifru v jeho rukou a vy byli jeho pomocníci, kteří s ním bojují proti zlu.

80%

1 komentář:

  1. No metafora má hezké obálky, ale je to kniha od knihy. Teď co jsem měla poslední knihy tak si nemůžu stěžovat. Nicméně tato obálka se mi opravdu nelíbí. Knihy od Browna jsem ještě nedržela ani v ruce, možná v knihovně, ale netroufla jsem si na ně. I když teď po poslední Robinsonovi se asi odvážím :)

    OdpovědětVymazat