pátek 15. září 2017

Stále hit, nebo už klišé?

 

   Určitě si pamatujete, kdy se jedno a to samé stalo, když svět spatřil šedivé stíny pana Greye. Spisovatelky zachvátilo šílenství a přímo pytel erotických knih se roztrhl, kdy v hlavní roli byla mladá a hloupoučká dívka, která zaujala až hnusně bohatého mladého muže, jenž měl svá tajemství a nedokázal milovat. - A postupem času se samozřejmě tyhle knihy vzdálily do pozadí, jak tomu u všeho takového bývá.


   Ani tenhle rok se tomuto šílenství knižní scéna nevyhnula. Ale tentokrát knihy sužovala horečka detektivních knih. Detektivní knihy či thrillery se u nás běžně vydávají, jde tu však o to, o čem jsou. Pokud vám neunikla prvotina Manželé odvedle z pera Shari Lapeny, tak možná víte o čem mluvím. Manželé odvedle je bestsellerová kniha, která zaujala stovky, ba tisíce čtenářů, a aby taky ne. V Česku jste mohli vidět reklamu na hodně místech a v knihkupectvích na těch top místech. A na můj úsudek strhla lavinu jako tu, které se povedla E L James se svými odstíny. Přišlo mi, že brzy na to každé nakladatelství kupovalo práva na thrillery z domácího prostředí. Ať už se ztratilo dítě, anebo pár měl nějaká svá temná tajemství, která nebyla na třpytivém povrchu vůbec vidět. Z osmdesáti procent byl vinen manžel a manželka si vše nechala líbit.

   Neříkám, že mě osobně žádná taková kniha nezaujala, ale čeho je příliš, toho je moc a brzy to každého dojde a omrzí. Ano, každý se na tom snaží nějak vydělat, protože pokud vás zaujali Manželé odvedle, na než si můžete mou recenzi přečíst zde - manželé, určitě si budete chtít přečíst podobné příběhy. Navíc koho by nezaujala natolik dobrá anotace s různými výkřiky nadšení, které provázejí téměř každou knihu? Ty nalákají každého.

   Když se na to podíváme z trochu jiného hlediska, čtenáři touží číst něco, co je zamrazí a co by se teoreticky mohlo stát. Číst o tom na rozdíl prožívat to, je rozhodně něco jiného. Kdy někdy nějaká matka netrnula hrůzou, jestli se tohle nemohlo stát jejímu roztomilému dítěti? Někteří autoři umí popsat přímo autentický pohled rodiče na zmizení dítěte, jako se povedlo Lapeně, ba určitě i ostatním. Raději o tom jenom číst, než aby se to stalo nám na vlastní kůži.

    Pořád však je lepší kvalita než kvantita těchto knih, které zaplavují již tak přeplněný knižní trh, z něhož je spoustu lákavých knih opravdu dobrých a nemají téměř žádnou reklamu od těch horších, co jsou chváleny všude. Když se však čtenář jednou nabaží hrůzostrašných tajemství dokonalých manželů a únosů nevinných dětí kvůli penězům a odplatám, bude chtít něco jiného a téměř všechny zápletky tu již byly.

   Jestliže jste ale byli nadšení z Manželů, tou knihou, která vše opět rozhýbala, mám pro vás skvělé tipy na další podobné knihy, které by vás mohly zaujmout.
  Ačkoliv Ani slovo ještě u nás nevyšlo - Knižní klub chystá vydat knihu už v září, mohl by to být také povedený thriller, kdy soudci někdo unese děti a o čemž opět nemá nikoho kontaktovat - policii, žádné orgány. Hodnota peněz nehraje roli a ani to, kdo bude zraněn.
   Za zavřenými dveřmi si dovedu představit nazvat vážně dobrým thrillerem, i když jsem měla možnost se začíst do pouhých třiceti stran v knihkupectví. Dokonalý pár, jímž by každé další páry chtěly být. Jenže ono to pod nádherným zlatým povrchem není tak dokonalé. Proč se ho bojí? Co se stalo v jejich společné minulosti? Nahlédněte klíčkovou dírkou...
   Sice se Manželova žena spíš podobá thrilleru Za zavřenými dveřmi, dovolím si ho tu také zmínit, ačkoliv ani tuhle knihu jsem zatím nečetla, třebaže mě nalákala. Vypadá dobře, ačkoliv zrovna u téhle se bojím, aby to nebylo jako u Manželů odvedle - nalákala a nakonec stála za nic.

  Výsledek obrázku pro za zavřenými dveřmi  Výsledek obrázku pro kniha manželova žena

   Teoreticky byste mohli sáhnout i po knize Vdova od nakladatelství Domino. Jak už anotace slibuje, je to více z pohledu ženy, jejíhož muže obvinili z únosu dítěte. Až do konce knihy vlastně tak nějak pořád dumáte, jak to teda mohlo být, zase ale to není žádná bomba, která by vás nutila ještě po dočtení řešit zápletku.
   Pokud holdujete anglickému jazyku jako já, třeba byste si mohli v angličtině přečíst i nějaký ten thriller. Při bloumání na GoodReads jsem našla knihu Silent Child, což vypadá vcelku dobře a mohlo by to mít dobrý spád. Dítě se neutopilo, bylo uneseno.

                                                               Výsledek obrázku pro kniha vdova  33984070


  

1 komentář:

  1. Povedený článek :) Je pravda, že Manželé odvedle jsou teď velký hit a najednou se kolem vyrojila hromada podobných knih :) Hlavně ty první tři, které doporučuješ v tipech jsi jsou podle anotace podobné jako vejce vejci :) Zatím jsem žádnou z nich nečetla, ale ze zvědavosti ty manžele od vedle snad zkusím :)

    OdpovědětVymazat