pátek 10. listopadu 2017

Láska, jidlo a faux pas - Jak vytvořit francouzskou rodinu - Samantha Vérant

Název: Jak vytvořit francouzskou rodinu (How To Make French Family)
Počet stran: 316
Žánr: Literatura světová - pro ženy
Rok vydání: 2017
Překladatel: Sabina Čechová
Nakladatel: Jota

Obálka: A tohle je přesně taková obálka, do které se snadno zamilujete, pokud jste milovníci francouzského vína a příznivci Paříže, a celkově věcí okolo Francie a její kultury. Samozřejmě vítězná obálka všech čtenářek, které milují romantické knihy. - Ačkoliv na český trh nakladatelství vypustilo knihu s jiným kabátkem, než můžeme vidět v zahraničních vydání, můžeme posoudit, že se opravdu povedlo a humorný příběh Samanthy hezky prezentuje na regálech knihkupectvích. Přináší stejně zamilovanou a skoro téměř vždy šťastnou atmosféru, jež prožívá Samatha ve Francii. (Ty horší dny to prostě zkazit nemohou.) - Jediné, co opravdu zaujme všechny oči až příliš, je červené srdíčko, které by tam nemuselo být, protože i bez něj obálka vypadá prostě krásně. Je vidět, že Jota má ty správné lidi, jak na překlad, tak i na nádherné obálky.


Vše začalo opět po dvaceti letech.
Samantha poslechla své srdce.
A teď začíná nový život po boku své lásky.
Šarmantní Francouz a jeho dvě děti jsou její rodinou.
Jen přidat přísady a bude to dokonalá rodina.

    Samantha se po svatbě stěhuje do města Cugneaux na jihu Francie, kde má Jean-Luka rodinný dům, který se má stát nyní i jejím domovem. A jejím království se má stát kuchyně, ačkoliv ne vždy se se svými kulinářskými jídly dostane do milosti Maxe a Elvíry. Samotná země ji ale uměla potrápit více než mlsný jazýček francouzských dětí. Jazyková bariéra je v jejím objevování krásy francouzských městeček stále hlavním nepřítelem a zákony pro cizince žijící ve Francii nejsou také o moc lepší.

   Před dvěma lety v nakladatelství Jota vyšla Samanthina prvotina Sedm dopisů z Paříže, v níž popisuje svůj příběh - rozvod, ztrátu práce a venčení psů a sedm milostných dopisů, na které se rozhodla až po dvaceti letech odpovědět okouzlujícímu Francouzovi. A jejich příběh mohl opět začít... Pokud jste první knihu nečetli, nezoufejte. Po této můžete sáhnout i tak, protože Samantha sbližuje čtenáře s dějem, který se udál předtím, než se vdala za Jeana-Luka. Kniha po předmluvě pokračuje téměř v momentě, kde nás Samantha s Jean-Lukem zanechali a započíná první větší kapitolu v knize, čímž je Komunikace, respektive potřebná přísada pro francouzskou rodinu. Dobrodružství může započít. A bude se cestovat, malovat, stavět, no prostě takové typické dny.

Je t'aime, aussi, honey, odpověděla jsem.

Zdroj: Samantha Verant - FB
     Jak se sama autorka zmiňuje, nemůžeme brát vše v knize úplně doslova, jelikož dělala úpravy v různých částech jejího stráveného času s jejím manželem a dvěma dětmi z prostého důvodu, aby kniha krásně a rychle plynula. A udělala dobře, protože na začátku se začtete a máte celou první kapitolu důležité přísady Komunikace téměř přečtenou, i když jak tomu velmi často bývá v jakékoliv knize, tak vždy po první ochutnávce příběh snížil svou laťku o trošku a ustanovil svůj běh v ději na pomalejší tempo, což se projevilo nakonec i zde, což není vůbec žádná chyba, jelikož aspoň si my čtenářky můžeme užívat více popisů Jeana-Luka a dalších pohledných můžu. - Děj byl až místy úplně přeplněný jejím cestováním po jihu Francie, jejímu objevování nových přátel a receptů.  - Navíc každá tahle kapitola - Komunikace, Přátelství, Dobrodružství, Vášeň a Láska, obsahuje ty pravé recepty - jako opravdové recepty na jídla, která zazněla i nezazněla v knize, a jak si tyhle hlavní přísady šťastné a dokonalé rodiny zajistit.

   Kniha o jídle, lásce a samozřejmě faux pas,co se týče špatných francouzských slovíček, které nesčetněkrát zavedly Samanthu do svízelné situace, vás jako nenáročného čtenáře, jenž si chce přečíst něco na oddech, potěší. Kdo by nechtěl příběh Samanthy skoro jako z pohádky i pro sebe? Sice se tu párkrát objevily i slzy, ale dají se přežít. Ať už jste milovník jídla jako Samantha nebo milujete objevování krás zemí, určitě si tu najdete své jako nevyléčitelní romantici snící o svém Francouzovi.

85%


1 komentář:

  1. Pěkná recenze, kniha vypadá zajímavě. Mám ráda romantické knihy z Francouzského prostředí... takže tahle kniha vypadá naprosto ideálně. :))

    OdpovědětVymazat