čtvrtek 8. února 2018

Nešťastný knihomol

 

   Možná si říkáte, co je to za článek, když v nadpise je knihomol a hlavně přívlastek nešťastný. Ráda vám to objasním. My, knihomolové jsme různí a samozřejmě že se najde doba i kdy nám nepřeje štěstí a máme smůlu na určitý typ knih, který nás činí méně šťastnými, než bychom chtěli. A kdy se může stát, že knihomol není ve své kůži? Našla jsem pro vás pár „perliček“, které mě osobně činí mrzutou, tak třeba se v nich najdete také.

1) Další bestseller? Opět propadák
   Nevím, jak je to u vás, ale já téměř pokaždé, co dostanu do ruky bestseller, tak jako by všechny sliby - jak je úžasný a takové dílo tu ještě nebylo a blabla – si prostě sbalily své komentáře oplývající ohromnou slávou a šly k další knize. Ohromná propagace knihy všude, kam se podíváte a nakonec stejně dostanete průměrný thriller, román..., který nijak neohromí, že je vlastně až zbytečné plýtvat energií na takovýto typ knih.

2) Málo knih
   Tohle rozhodně zná každý knihomol, pokud má svou napěchovanou knihovnu, z níž půlka knih ještě nebyla přečtená, chodí ještě do knihovny, půjčuje si knihy od známých, kupuje je a stejně nemá pořád, co číst! Tolik knih, co vyšlo a kolik jich mám v plánu, a já stejně nemám pořád, co číst... Hlavně v momentě, kdy dočtu jednu knihu a hodinu se trápím, jakou knihu bych měla číst jako další... Výběr obrovský, ale jazýček rozmazlený.

3) Vydaný začátek série a konec nebude
   Tímto bodem až tak moc netrpím, jelikož těch sérií mám rozečteno tolik, že některých se i vzdávám a nikdy je dočítat nebudu, anebo jsou série, které mi nějak vadí a pořád je ale čtu a bum bác, na další rok plánují další díl... Super, skáču nadšením. - Ale tohle je opravdu nepříjemné, když si zamiluju nějakou sérii a nakladatelství bohužel v žádném svém budoucím edičním plánu nezveřejňuje, že bude vydávat i další. To zamrzí, ale tak stejně nemůžou vydat další díly série, kterou čtete jenom vy. A stejně je tomu tak, když si knihomolové hrají na piráty.

4) Kniha, po níž se slehla zem
   S tímto se setkávám téměř dennodenně v knihkupectví. Někdo již našel svou vysněnou knihu a rád by ji vlastnil, pokud tomu tak už není. A jak hledá, tak se nemůže dohledat, protože už nikdo ji nenabízí - distributoři již nemají kusy, nikdo ji nenabízí v antikvariátech, prostě nikde.. A knihomol je bez své druhé knižní polovičky. Knižní hvězdy jim nepřály.

5) Překlad, který občas rozpláče
   Ano, vím, že ne každý dostane do kolébky dar skvostně překládat knihy, jenže když to opravdu nejde, tak to vážně nejde. V poslední době si nemám na co stěžovat, ale z dřívějška by se něco našlo. Co miluju nade vše je, když si překladatel rozmyslí, že jména postav překřtí na české. Ne, prosím, jen to ne. - Vezměme si například knihu Objetí noci, kdy vystupuje hrdinka Sunshine, což jí bylo ponecháno a její upíří protějšek v originále Talon, u nás Dráp.... No, každý k tomu máme jiný názor.

6) Politá, od jídla umazaná kniha
   Přiznejte se, kdo u knih svačí. Já osobně nedokážu jíst a ještě si u toho číst, protože to jídlo by z vidličky rozhodně nedorazilo do mých úst bez nehody. To je vaše soukromá věc, co u svých vlastních knih děláte, ale aspoň si dávejte pozor na knihy z knihoven. Je opravdu smutné, když si další čtenář knihu neužije dosyta, když se štít dotknout umaštěných knih. I tak si myslím, že knihomol, jenž si zašpiní svou, nejásá...

7) Ten salát jsem ti půjčila já?
   Ten pocit, když půjčíte krásnou knihu a po době její nepřítomnosti dostanete úplně něco jiného, než jak jste ji půjčovali. - Musím zaťukat, že mně se nic ještě takového nestalo, ale bohužel růžky to lehce schytaly - no jo, ty nejnáchylnější místečka na knize k odření, nádhera. Ale i tak je mé děťátko odřené...

   A co je pro vás oříšek, co opravdu dokáže vaše knihomolské já rozladit?


Zdroj obrázku: zde

4 komentáře:

 1. Pěkný článěk, se kterým naprosto souhlasím, a to ve všech bodech. :)) No jo, těžký žuvot nás knihomolů... :))

  OdpovědětVymazat
 2. Zrovna u bodu tři ses trefila. Nedávno jsem to počítala a mám doma dvanáct nekompletních sérií :-(

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý článek, v některých bodech se úplně vidím :) Z bestsellerů jsem často zklamaná a občas mám pocit,že nemám co číst i když mám doma knih hromady :D A nesnáším nedokončené série a právě jsem zoufale sháněla nesehnatelné Drahokamy :D

  OdpovědětVymazat
 4. Kniha po ktorej sa zľahla zem. To mi vždycky láme srdce na drobné kúsočky. Napríklad taký Trinásty príbeh od Diane Setterfield... Ale aj mnoho ďalších :(.

  OdpovědětVymazat